ABDEST; İdrarla bozulur.

0
1040

ABDEST; İdrarla bozulur.

Yalanla bozulur, haramla bozulur, zina ile daha beter bozulur.

human46-1Merhaba Hocam, Selam vermek istedim. Doğruyu arayan bir kulum işte.

—Merhaba yasemin hanım, aleykümselâm. Selam ve bereket, iki cihanın doğruları senin ve senin gibi arayıcıların üzerine olsun. Arayan bulur. Rabbimizi kim aradı da yol vermedi ki.

http://www.hacialibayram.com/sizin-icin-sectiklerimiz/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi.html

human46-1Çok teşekkür ederim selamınız ve cevabiniz icin. Zikiriniz dilimde ne zamandır. Kendimce Rabbimle konuşuyorum. Namaz yok hayatımda. Ne kadar rahat yazdım bunu kendime bile sasırdım. Dersler aldım nafile aklım da gönlüm da karışık. Ben Allahımdan uzak olunca cehennemi yasıyorum zaten. Sorular var aklımda coook. Ama akılla Rabbim bulunmuyor galiba. Bir ayrılık ki ne dile gelir ne yazıya.

-Hz mevlana akıl çamura saplanmış eşektir diyor… Gönlün ışığı vurmayınca hiç bir şeye kaadir olamaz. google amcaya < akıl akıl deme bana hangi akıl derim sana ” yaz. Lütfen. Karşına çıkan bizim akıl hakkındaki düşüncelerimizdir. Sayfamızı takip ederseniz seviniriz. Selam es selame

human46-1Takibinizdeyim… Teşekkür ederim.

Saygılar Hocam, okudum akıl ile ilgili yazınızı teşekkür ederim. Size bunları sormam gerekiyor, ister akıl karışıklığı deyin ister gönül karışıklığı…

Bir büyüğümün diyeyim bu bilgiler, siz gerisini lütfen sormayın.

<1) Kur’anda namazı dosdoğru kılın diyor biz neden böyle kılıyoruz? Allah aşığı her daim namazdadır

2) Kur anda 5 vakit namaz kılın diye bir ayet yok. Allah aşığı her daim namazdadır.

3) Kâbe kalptir. Asıl hac kalbe girmektir.

4) Abdest gönül kırmakla bozulur. Kanla, idrarla degil.>

Aklıma gelince sizi rahatsız edip sorsam, beni aydınlatsanız çok memnun olurum. Hocam hadsizlik mi yaptım sorular size?

Sevgili Yasemin, soruların size ait olmadığı çok açık…

Yüzyıllardır halledilememiş bir itiş kakışın ürünü. Taraflı bakış açısından,ezeli sürtüşmeyi sürdürmek adına üzere sorulmuş. Biz sizin hatırınıza cevaplamaya, fikrimizi belirtmeye çalışalım inşaallah.

Soru; 1 Kur anda namazı dosdoğru kılın diyor biz neden böyle kılıyoruz? Allah aşığı her daim namazdadır.

Cevap;

Kur’andaki ”DOSDOĞRU KILIN” ifadesincen bu kardeşimiz ne anlamış. Karşıt görüş ne anlamış…’’biz neden böyle kılıyoruz’’ demekle ne kastediliyor… Dört mezhebin namazları mı, Ahmet’in, Mehmet’in, Ali ‘in senin benim namazlarımız mı? Ne eksiği var ahalinin namazında, ne gibi fazlası…

Gönül kırınca abdest bozulur diyen bu kardeşimiz, başkalarının namazlarının makbul olup olmadığını biliyor mu? Kimi, neyi eleştiriyor. Bu eleştiri ile bu izimlerden kimin namazına diğer müslümanları davet ediyor.

Başını alışageldiği kavgadan kaldırıp, müslüman olmayanlara da iki çift telkini,Tebliği, daveti olmuş mudur?

Geçelim inşaallah bu birbirimizi eleştirmekten de İSLAM BAYRAĞI HİLAL İLE YILDIZIN altında birlik olalım, dirliğe kapı aralayalım. Bırakalım namaz kılan ister cesediyle secde etsin ister gönlüyle.

Ki bu bayraktaki yıldız Muhammedi nuru  (allah’ı) Hakk’ı temsildir , Hilal ise müslüman halkı, ümmeti, milleti temsildir.

Eğer kalp gözü açık ise bu kardeşimizin, allah indinde bu bayraktan başka bayrak olmadığını keşif yoluyla görmüş olmalıdır.

Soru; 2 Kur anda 5 vakit namaz kılın diye bir ayet yok. Allah aşığı her daim namazdadır.

Cevap;

Kuranda beş vakit nam diyen ayetler var. Arkadaşımız yeniden, yeniden okursa bizden bile iyi görür. Peygamber ve dört halifesi yıllarca bu namazları kılarak örneklik ettiler. Tarihe, kayıtlara geçirdiler. İnkâr etmekle beşer ancak kendisini kandırır.

Biz zikir yapmak isteyen kardeşlerimize ”beş vakit sıradan insanlaradır; siz gelin, Allah’a giden yolda hızlı ilerlemek istiyorsanız yedi vakit kılarak vakitlerden oluşan MİRAÇ MERDİVENİNİN AYAKLARINI DARALTIN Kİ SIK SIK DÜŞMEYESİNİZ diyoruz. İnanıp uygulayanların hikâyelerini de sayfamızda yayınlıyoruz. İnşaallah takip ederseniz şahitler olacaksınız. Kendiniz uygularsanız şahit olmakla kalmayacak YAŞAYACAKSINIZ.

Soru;3 Kâbe kalptir. Asıl hac kalbe girmektir.

Cevap;

Pek doğru bir sözdür. Kâbe insan kalbini temsildir. O nedenle biz SAĞ DEVRİ diye bir yazı yayınladık, nasıl yapıldığını açıkladık. Her zakire (talibe) de günde iki kere sağ devri önerdik… Mekke ahalisi en kötü cahil zamanlarında, kabe’nin içini putlarla doldurduklarında bile bir sabah bir akşam tavaf yaparlardı. Bu İbrahim-i Hanif ibadet sayesinde şaşkın hallerine rağmen ALLAH inancından kopmamışlar, sadece şirk koşmak dalaletiyle yetinmişlerdi.

Şimdilerde bazı insanlar Allah yok diyemeden, peygambere ve kuranın açık hükümlerine karşı direnç gösteriyor, kendi küçük küçük putlarına tapıyorlar.  Namazdan niyazdan uzak durmayı ilericilik, çağdaşlık sayma yutturmacasıyle kendilerini aldatarak, kendilerinden uzak yaşamaktadırlar.

Allah’la olmak demek, insanın kendisi ile olmasıdır. ‘’Nefsini tanıyan rabbiniz tanır, bilir.’’ Kendini bilmek tam bağımsız olmaktır. Allah’tan başka kimseden korkmamaktır. Kuranın amaçladığı insan (birey-fert-kişi) putların etkisinden kurtulmuş, kalbinin sesi ile iletişimi koparmadan hür yaşayan insandır.

Ki kalpler Allah’ın nazargahıdır. Mü’mün kalbi ferasetle aydındır. Allah’ın nuruyla hükmeder. Çevre ne der demez. Aforoz edilme korkusuyla yaşamaz. Bilir ki o rabbiyle beraberdir.

Soru; 4 Abdest gönül kırmakla bozulur. Kanla, idrarla degil.

Cevap;

Çok saçma bir söz ama bilgece, şairce…

Abdest türlü türlüdür.

Bunu sana söyleyen kardeşimizle imkân olsa da abdestin türleri,nedenleri ile nasıllarını, ve sonuçlarını, aylarca konuşsak.

Milletin abdestten anladığı; ibadet yapacağı sırada, öncelikle hazırlık olarak rabbinin divanına bedeni küçük bir temizlikle çıkmaktır. Kur’anda namazın nasıl kılınacağı yazmaz da abdestin nasıl alınacağı yazılıdır.

Hayat temizlikle idame olur.

Abdest hem hakk divanına durulacağında gerekli bir iştir hem HALK huzuruna çıkarken gereklidir. Elbette insan sürekli temiz olmalı, temiz kalmalı, tuvalet çıkışında mutlak temizlenmelidir.

ABDEST; İdrarla bozulur. Yalanla bozulur, haramla bozulur, zina ile daha beter bozulur. Abdestli insan abdestim bozulmasın diye nefsine sınırlamalar getirir de nefsi açıdan kendi kendine bir bakıma zulüm işler. Ancak bir şey çıkarınca örtülü yerinden, fosseptiğinden, istiğfar eder, yeniden temizlenir.

Elbette bu mana yönünden de böyledir, küfür edince istiğfar eder, göz zinasında estağfirullah der. Yalan söylerse üzülür, özür diler, haram yemekten ise şiddetle kaçınır. Söz verince sözünü tutar da en çok kendine ihanet etmekten kaçınır.

İnşaallah sayfamızı ziyaret etmeye devam edersiniz. Sıkışık zamanda yazdığımız bu düşüncelerimizi de yayınlayacağız inşaallah. Bize yeniden yazmaya devam ediniz lütfen. Allah’ın selamı, bereketi, hidayeti, cennet cemali sizinle ve düşünen her kalp ile olsun.

Selam es selame

CEVAP VER