Ay alev alev yandı

0
49

Ay alev alev yandı

Esselamu aleykûm rahmetullahi ve berekatühü. Nailsin, iyisiniz afiyettesiniz hocam. Benim size anlatmak istediğim bir kaç keşfim var. Biiznillah teâlâ.

Hakikat Allah’tandır. Evvela. Hocam ben uzanmış yüksek bir yerde günesin batışını izliyorum daha ufukta değil kızıllık yok turuncu tam o sırada güneş içinden bir sağa bir sola iki güneş daha çıkarıyor boyutları küçük. Ben de hayretle seyrediyorum.

İkincisi hocam, aksam vakti evin balkonundan gökyüzüne bakiyi Rum. Yıldızları seyrediyorum. Altın renginde parıl ve oldukça fazlalar, sık sık görünüyorlar. Sonra bir yıldız dibime düşüyor. Bende onu aramak için dışarı çekiyorum, fakat bulamıyorum. O sırada yavru kedilerimiz var onun bir tanesi yanıma gelip sürtünüyor.

Dün gördüğüm kesif ise hocam, yine yüksek bir evin penceresinden dışarı bakıyorum. Aşağıda evler var insanlar, falan derken, ayin ışığı öyle bir parlıyor ki bir bakıyorum bana çok yakin. Sonra ona bakarken iki tane ay olduğunu fark ediyorum. O iki ay birleşiyor, ay daha da buyuyor ve göbeğinden incilerle dolu bir şerit ile süsleniyor. Sonra baş kısımları da ayni büyük incilerle süsleniyor. Ay, dünya gibi mavi renk oluyor. beyazlıklar da var bazı yerlerinde. Tam bir mücevher gibi. Onu seyredeyim derken ateş alıyor bir yerden, ateş ayaklarımın altından, yerin altından başlıyor.Ayaklarımda bir ısı hissediyorum. Sıcaklık ayaklarımı yakıyor.çeşmeye koşuyorum, çeşme patlıyor her yerim ıslanıyor. Suyu durduramıyorum ama su birikmiyor.

Hocam bu günlerde güneş batımı ayrıntısı çok oluyor. Güneş batarken en son mor, lila, pembe gibi tatlı renkler oluyor. Cevabınızı sabır ve merak ile bekliyorum. Es selamın aleykûm rahmetullahi ve bereket

00:57

-Selam es selame Ümrancan; yaşadığın keşifler ilahi vahiy, yani işaret dili ile anlatılan haberler veriyor. Sembollerle anlatım da diyebiliriz.

Güneşin sembol olarak neyin karşılığın olduğunu bilmeyen, haberin giriş kapısını açamaz. İkinci cümle diyebileceğimiz güneşin içinden iki güneş çıkması sağa ve sola… Altın renginde… Birçok anlamından birisini açalım. Güneş kadını, dişiliği simgeler. Ay ise erkeği, erkekliği simgeler. Güneş altındır. Ay gümüştür. Güneş aslında dünyeviliği, toprağı, kadını, altın yani parayı simgeler. Özetleyerek yorumlamak istiyorum ama seni tam tanımadığım için, yani keşfi yaşayanı, mesajı alanı tanımadan yapılan yorumlarda tam isabet edilemeyebilir.

Sen her insan gibi sürekli dua halinde olan bir ilahi varlıksın. Dua ve dileklerin, birbirine zıt iki şeylerden oluşur. Bazı şeylere ihtiyacın var istiyorsun. Bir de bazı istemediklerin var. Yani sen doğum ve ölümü sürekli dileyen bir ilahi varlıksın. İnsan Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. Kadın cemalullahı, erkek ise celalullah ve Kemalullah’ı temsildir.

Yani Allah ı temsiliyetde kadın erkek eşittir, ancak erkek bir derecelik üstündür. Çünkü erkek cemalin tam zıddı olan celali yeteneklere sahip olmakla birlikte bir yüzü ile cemalin gerekliliğine inanır, kabullenir, diğer yüzü ile esasen her şeyde Allah’ı arar. dikkat edin halk dilinde Erkek için kadın aldı denir, kadınlar için vardı, denir.

Daha fazla derinleşmeden diyebiliriz ki, sen erkek isen evleneceksin. Veya evli ise güneşi temsil eden eşin iki adet doğum yapacak. Biri erkek biri kız olacak. Yok, sen kadın isen ki şu anda ümran hem dişi hem erkek adı olduğundan, allah sana iki evlat müjdelerdi diyebiliriz. Veya ikiz kız müjdeledi de denilebilir. Öyle iki dakikalık bir keşif bir kitapla anlatılamayacak kadar sır barındırabilir. Bu yorum, seni tanımadığım için ille de böyle olacak anlamı taşımaz. Keşifler rüyalarla aynı değerdedir. Yorum gerektirir. Yorumlar ise ehli tarafından tanındığı zaman isabetli olur. Öyleyse bu konular çok derindir. Boğulmadan bu deryadan çıkalım ve diyelim ki sen keşifleri açılmış bir kişiliğe sahipsin. Düzenli ve doğru zikirle yaparsan insanı kâmil olabilir, rehber olabilir, toplumuna hizmetle dinin amaçladığı her güzelliğe ulaşabilirsin. Öyleyse durmak yok yola devam. Gördüğün gibi diğer keşiflerini irdelemeye giremedik. Ne benim zamanım müsait ne senin ve okurun idrâkı daha fazla anlatmaya müsait değil.

*Dillerinize sağlık hocam, biz sizinle daha önce çok konusmustuk. Araya zaman girince tabii bir ayrılık oldu galiba. Olsun ben kadınım. İki evladım var. Dun hamile olduğum müjdesini aldım hocam. Sizin ile en son görüştüğümüzde ölmeden önce ölmüşsün demiştiniz bana.

Konuşma Sonu

Bir mesaj yaz…

CEVAP VER