Bi Simit Erdoğan ve Cifir Savaşları

  3
  1978

  Bi Simit Erdoğan ve Cifir Savaşları

  وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ نَصِيرٍ

  Okunuşu ; Ve len terdâ ankel yahûdu ve len nasârâ hattâ tettebia milletehum kul inne hudâllâhi huvel hudâ ve le initteba’te ehvâehum ba’dellezî câeke minel ilmi, mâ leke minallâhi min veliyyin ve lâ nasîr(nasîrin).

  Meali ; Sen onların dinlerine uymadıkça, Yahudi ve Hristiyanlar senden kesinlikle hoşnut olmazlar. De ki: ‘Şüphesiz doğru yol, Allah’ın (gösterdiği) yoludur.’ Eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların heva (istek ve arzu)larına uyacak olursan, senin için Allah’tan ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.

  Başta İmam-ı Şafii olmak üzere bir çok imam ve alim bu ayet-i kerimeden “Küfür tek Millettir” sonucuna varmışlardır. Yazımızı okurken bu ayeti kerimeyi de bu sonucu da aklınızın bir köşesine kazıyın ve bu bilinçle okuyun.

  Allahuekber velillahil hamd.

  Allahuekber !

  Cifir savaşları sesli makale, videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum.

  cifir savaşları nedir,

  cifir nedir, Cifir ilmi, diğer adıyla ebced hesabı, çok eski bir tarihî geçmişe sahiptir. Âlimler tarafından kadim zamandan beri var olduğu belirtilmektedir. Ebced hesabı nedir, ilk ortaya çıkışı ve gelişim süreci nasıldır? Ebced hesabının kaynağı çok eskiye dayanmaktadır. Tahirü’l-Mevlevî’ye göre, Arap ebcedinin İbranî ve Arâmî alfabesinden alındığına şüphe yoktur. Nitekim Arap edebiyatının ünlü isimlerinden Müberred ve Sîrâfî gibi âlimlere göre de Arap ebcedi, yabancı menşelidir.

  İbn Aşûr gibi bazı âlimlerin bildirdiğine göre ise, ebced hesabı, kadim zamandan beri kullanılagelen bir sistemdir. Hz. Davud’un (a.s.) kitabındaki bazı neşideler bu hesabın simgelerini taşıyor. Yine Romalıların bu sistemle rakamlar kullandıkları bilinmektedir. Bu sistemin Araplara, Romalılar veyahut Yahudiler tarafından geçtiği tahmin edilmektedir.

  Ebced düzenini “Arap alfabesinin ilk tertibi; harflerin taşıdığı sayı değerlerine dayanan hesap sistemi” şeklinde tarif eden İslam Ansiklopedisi’nin verdiği bilgiler de, bu sistemin, İbranîce ve Arâmîce’nin de etkisiyle Nabatîce’den Arapça’ya geçmiş bulunduğu ve Hz. Peygamber (a.s.m.) devrinde de olduğu gibi kullanıldığı şeklindedir.

  İslam öncesi dönemde “Ebced, Hevvez, Huttî, Kelemen, Sa’fas, Karaşet” şeklinde altı kelimeden meydana gelen bu sistemin harf sayısı 22 idi. İslam’ın gelmesinden sonra bu sayıya “Sehaz, Dazığ” kelimeleri eklenmiş ve bu kelimelerde yer alan altı harf ilave edilerek toplam harf sayısı Arap alfabesine uygun olarak 28’e çıkarılmıştır.

   cifir ve kabala ilmi,  cifir hesabı nasıl yapılır, 

  3 YORUMLAR

   • cumhuriyat kusursuz mu…eleştirecek yanları yok mu..sizce bizi bunca yıldır bi mi yönettik. öyleyse herkes aya giderken biz neden yaya kaldık..neden on yılda bir darbelerle spo-oyulduk. neden gelişmiş ülke olamadık da heğp geşlişmekte ama sık sık soyulan bir ülke olduk.eleştirilmezse gerçekler açığa çıkmaz.herkes ve herşey eleştiriye açıktır.

  CEVAP VER