CEBR/AİL-AKIL ve irade

2
37

CEBR/AİL-AKIL ve irade

*Can hocam, nur hocam. çok özür dilerim, vaktinizi aldığım için … bir sorum daha var… Levh-i Mahfuzda yazılanlar adem evladı dünyaya gelmemişten önce yaptıklarına göre yazılmış mı, yoksa dünyada geldiğinde edeceklerine göre yazılmış mı? zikir dua bunu her iki halde değiştirir mi?
Bir yazınızda celal size ‘’kaderi değiştirdin Ali’’ diye söylemişti🤔 ellerinizden öpürem, teşekkur edirem önceden🌹
-Selam es selame ey mekanda uzak gönülde yakın sevgili
‘’ataya’’ kelimesi cümle içinde vardır,yanlışlıkla yazılmadı.
Efendimize sordu bir aziz,
‘’Ya resulullah; anam babam sana feda olsun,
bu bizim yapıp ettiklerimiz, gerçekte bizim yaptıklarımız mıdır, ezelde takdir edilenler midir’’ dedi…
Efendimiz, ‘’ezelde takdir edilendir’’ buyurdu.
Bir başka benzer soruya cevabı ise şöyleydi. ‘’Kişiye kaderi kolaylaştırılır.’’
Biz az sonra hangi düşünceye ve hangi işe zorlanacağımızı bilemeyiz.
Cebr / ail …Akıl meleğinin adıdır. Akıl kişiyi yapacağı işe cebr eder.
Öyleyse hem kaderi yerine getirir, hem benliğini dağılıp yok olmaktan korumak üzere ben yaptım der..
Çünkü rahman rahim Allah merhameti ile akılları böyle programladı..
Eğer sırf ‘’ben’’ dese şirke düşer,
sırf ‘’sen’’ dese (kendisini inkar ederek) küfre düşer, yanar yok olur..
Cebrail as. miraçta olduğu gibi yeşil perdenin önünde durursa hayatiyetini devam ettirir..
Öteye geçmek gönlün işidir.
ruh / gönül /nur, hürdür..
Akıl ise bir hükümlüdür ki, hücresinde müebbetliktir.
O sınırdan (hücresinden) çıkan akıllar tımarhanelere kapatılır
ve hiç bir şeyden sorumlu tutulmazlar.
Akıl yoksa sorumlu tutmak abestir.
Allah bir ve bütündür..
haşa eksikli, kusurlu değildir.
Fazla da değildir.
Bir şey eksiklerden ve fazlalıklardan münezzeh ise oradaki bütün değişimler sistematiğe bağlıdır. Aksi halde bütünlükten, birlikten bahsedilemez.
<Hakkın ezel kitabında her işi kul işler imiş,
Cüz irade dedikleri küll iradenin cüziymiş.
Küll iradenin yanında cüz irade n’olacakmış;
Tedbirlerde kaderdenmiş,yazılanlar olacakmış>
selam es selame
*Ey sevgili siz bana mekânı uzak gönlü yakin yazınca ağlayıram… rabbim şahid gönülden size bağlıyam… canim nebim; yazdıklarınızı okudum, bir daha okudum biz insanların yaptığı robotun insanın yazdığı programa tabi oluşu gibi Rabbimizin yazdığı programa tabeyik, anladığım kadarıyla🤔 oylemi? zikr cekib dua edib kaderi deyişdirdiyimizimi sanırıg? ‘’tedbirlerde kaderdenmiş yazılanlar olacakmış’’ cevap bu mu canim nebim🤔
*Şimdi de böyle geldi kalbime, canim nebim: kÜll irade -nuru tevhide zahmetiyle ulaşanların iradesi,
cuz irade -aklin, akılla yaşayanların iradesi…
Nuru tehvid yaşayan adem evladı duasıyla kendini aklıyla ustun zann eden büyücüsünden tutmuş alimine kadar su -bu olmaz diyenlerin olmaz dediklerini duasıyla oldura biler🤔… Yani Allah’ın insanda varoluşu budur mu? Kün fe yekun emri zaman alır mi? karıştırdım daha da karıştırmadan gedim😊sizi cox sevirem EY SEVGİLİ Selam es selam.
♥️Aynen öyledir. İnsan nasıl yaptığı makineyi bir amaç için yapar yönetir. Kul da yönetilen bir makine misalidir. Bir farkla ki her insan bir tanedir, hiçbir insan birbirinin aynı değildir. Makineler ise tab edilmiş kitaplar misali aynından çok sayıda üretilir. Ancak makineye bir izafi benlik duygusu, diğer sıfatlardan(fertlerden) farklı özel kişilik armağan edilmiştir. Bu bir nevi (aldatıcı) kendi başıma varım, dilediğimi yapabilirim duygusudur. Az düşününce bunun böyle olmadığını kendisi de anlar. Ancak çoğu zaman unutturulan bir şeydir. Yani <ben olurum sen yok olursun, sen olunca ben yok olurum.>açmazıdır.
Kul olmak çok zordur. Ancak ilahlığa oynamak daha da zor bir imkansızlık çıkmazıdır.
<Allah cinleri ve insanları kendisine kulluk etsinler için yarattı.> kulluktan asla istifa edemezler. Her ne yapsalar kaderlerinin rolünü oynarlar.
Hiç bir sahne senaryosuz, yönetmensiz, aktörsüz ve seyircisiz değildir. Aktörler, ancak kendilerine biçilen rolü oynarlar. Vesselam.
Ne zaman dilerse rabbimiz kuluna sen dedirtir ,
veya ben dedirtir.
hüküm kayıtsız şartsız yaratıcınındır. Zaten o yarattığı hiçbir şeyden ayrık olmadığından, yapıp eden kul eliyle kendisidir. Aslında bizler birer hayal varlıklarız, aslımız rabbimizin nurundan ibarettir.
Enerjisi kesilen lamba söner, motor susar. Gücü kudreti kendinden olmayan bir varlık asla hür iradeli değildir. İlahlar yoktur, Allah vardır. O Allah birdir, tektir. Eşi benzeri ve ortağı yoktur.
İbrahim (a.s) tam ateşe atılırken Allâhu Teâlâ Cebrail (a.s)’ı gönderir. Cebrail (a.s) Hz. İbrahim’in yanına giderek, kendisine yardıma geldiğini söyler.
İbrahim (a.s): “Sen de benim gibi bir mahlûksun; sana ihtiyacım yoktur.” der.
Bunun üzerine Cebrail (a.s): “O zaman Allâhu Teâlâ’dan iste” deyince, İbrahim (a.s) şöyle buyurur: “Hâlimi görüp bilen Allah’a, hâlimi arz etmekten edep duyarım.”
Nitekim Şeyh-ül Ekber Muhyiddin Arabî Hazretleri; “Arif-i billâh olan kimse Allâh’a hacetini söylemekten hayâ eder” diye buyurarak, arifi billâh olanların farkını net bir şekilde ortaya koyarken, arifi billâh olmayanları da anlamamızı sağlıyor.
Şeyh-ül Ekber Muhyiddin Arabî Hazretleri; Dua ibadettir, zikir efendiliktir. Dua eden, O’na ulaşır, yanına girer. Zikredense, O’nun yanındadır. Dua seslenmektir. Seslenmek ise uzaklığı ifade eder. Ama O’nu O’nun için zikret. Çünkü zikir Allah için, dua ise Allah katındaki nimetler içindir. buyurmuşlardır.
Konuşma Sonu
Bir mesaj yaz…

2 YORUMLAR

  1. merhaba hocam ben aklına esdikçe bir miktar zikir çeken(düzenli çekmiyorum) biriyim genelde çektiğim zikirlerin cemali esmalar olmasına ve evkat ve efallerine dikkat ediyorum ya latifun ya latif… zikrini iki kere çektim (cuma haricinde arada bir namaz kılıyorum)ilkini bir kaç gün önce çektiğimde okul gibi bir yerdeydim (pek istenilmiyordum) bir kişiyle mücadele ediyordum fakat bu kişinin ikizi vardı ve mücadelem kötü olanıylada gerçi ikizini kendisi zannettim bir ara daha sonra nasıl olduysa aşağı atladım veya düştüm ve sırtım yere değdi bugün gördüğüm hatırımda kalmadı.(ben bir yorumladım ama birde sizin yorumlamınızı isterim zikirden sonra yatınca olması baya ilgimi çekti)(belki psikolojikde olabilir?)

    • selam es selame ..sana ZİKRE İLK ADIM adlı yazımıza tam uyumlu zikir öneririm.okula başlamak allah yolunda nefsini eğitmektir.istemeyen ikiz iblistir şeytandır nefsindir.ruhun istiyor,nefsin itiraz ediyor.işte tercih işte imtihan selam es selame

CEVAP VER