Hakkal yakîn, yaşayarak öğrenmek.

0
2174

Hakkal yakîn, yaşayarak öğrenmek.

Selam es selame hocam, hayırlı cumalar, ellerinizden öperim.Sağlığınız sıhhatiniz iyidir inşallah. Kış geliyor daha bir dikkatli olun, hasta olmayın, üşütmeyin, üzülmeyin, hüznü bile haz olan canım hocam. Can hocam. Gece gündüz bizler için, vatan için, ümmet için dualar eden, gözyaşı döken, uykusuz kalan, fedakâr, sevgi dolu kocaman yürekli, duygu yüklü, yükü sevgi olan, sevilen seven, öğretmenim; sırdaşım, arkadaşım, annem, babam, yol arkadaşım, yol gösterenim hocam.

Yıllar önce sağ el şahadet parmağının ihtilaç ederek başlattığı bu yolculuktaki ilk sorum şöyle olmuştu;

– İhtilaçname deki bilgiler için, kuranı kerimden veya hadisi şeriflerden örnekler verebilir misiniz ya da bu şekilde izahı mümkün değilse bunu neye dayandırabiliriz? Demiştim.

— Siz de; ‘’ bu bilgiler özeldir; bizim açık etmemiz ehlinedir. Delil yaşayarak öğrenmektir.’’ buyurmuştunuz.

Kirliydik, temiz kalamamıştık, söylediğiniz tam an-la-ya-mı-yor-dum tabi. Önce arınmak gerekti elbet, yunmak, temizlenmek gerekti.

Ve işte ilk düzenli zikir; ” Ya latifun ya latif bi lutfikel hafiyyü bil kudretilleti isteveytü biha alel arş’’... Üstelik zikir ve adabı bilgileri eşliğinde, işte başlamıştım, yaradan rabbim benim de istememi dilemişti. Daha ilk zikrimde seccademde gezenler vardı, ben bilmiyordum ne olduklarını, siz onlar ‘’nur ‘’ diyordunuz. İçimde coşku, ümit ve korku birlikteliği vardı. Kendimden bilmiyordum bunları, olanları, o nurlar ve niceleri zaten hep vardı, siz görmemi sağladınız.

Artık vücudum bir mesaj makinasına dönüşmüştü. Habir den haberler almaya, Allah’ın izniyle sizin sayenizde başlamıştım. Henüz olmamış tecellilere, dualarla, efallerle müdafaalar yapıp, güzel yemekler yemeden şükür edip, yakınlarımızın ölümlerine şahit olarak ihtilaçların doğruluğuna dair tecrübeler edindik. Siz dua edin dedi yaradan, dualar, zikirler edindik hocamız ne verdiyse. Bize şah damarımızdan daha yakın olan rabbimiz, şükürler olsun, işareten duan kabuldür buyurdu. Ve daha niceleri…

Korku hâkim olmaya başlamıştı. Geceleri bütün vücudum sarsılıyordu. Adeta depremler oluyordu. Uyanığım zaman bu nasıl olur diyordum kendi kendime. ”Ela inne evliyaallhü la havfün aleyhüm vela hüm yehzenün.” Allah dostlarına korku yoktur onlar hüzün de duymazlar, ayetini zikir edinmemi salık vermiştiniz de, anlamsız korkularım kalmamıştı verdiğiniz bu zikirle. Görmüş olduğum nurlar değişti, sıklaştı, büyüdü hilal oldu, beyazdı yeşil oldu, nokta oldu, yıldız oldu demiştim de sıfatullah ile Tevhid anlamına gelir, bundan böyle boş konuşma, diline sahip ol, yapmış olduğun anlık dua, zikirler, ibadetler sıfatullah tarafından emir kabul edilip yerine getiriliyor demiştiniz.
Sonralar da o seni bir ömür boyu koruyacak meleğin aslıdır dediğiniz nurla tanıştım ve benimle beraber.” Ya nuru entellezi tehdil kalbe bi hidayetihi ve bi nurihi.” deyip selamlıyorum onu.
Kâbe’de tavaf edip, daha hayattayken öldüğümde oldu rüyalarımda.
Ölmeden önce ölmek gerekti çünkü.

Hazineler buluyordum. Maşallah. Güzel. Devam diyordunuz. Devam ediyorduk inşallah.
Bayramlar oluyordu, içimden şiirsel cümleler dökülüyordu. Hocamın şiirlerinden etkilenmemek ne mümkün; biraz biraz da şair oluyordum işte;

BAYRAM

Anılarıma bayram bayramlarıma şeker olan,
Sabahında bayramın
kirli elbiselerimizi bayramlıklarıyla değiştiren,
Orucumda suyum açlığımda tokluğum,
tokluğumda mutluluğum.
Ahh hocam ne çok seviyorum sizi…

Askerliğimi henüz yapmadım, hacı da olmadım henüz ama birkaç kere şehit olmuşluğum ve tavaf etmişliğim oldu. Hatta şehit cenazemi Mekke’ye gömeceklerdi.
Olaylara bakış açım ve değerlendirmelerim, hislerim, kararlarım, duyduklarım gördüklerim her şey daha farklı olmaya başlıyordu.

Tam tıkandım gibi oluyorum, ne yapacağımı bilemiyorum dediğim anlarda hep yanımda oldunuz. Sizden aldığımız bir mesajla yeniden hayata bağlandığım zamanlar oldu. Bazen ilkokul öğrencisine anlatır gibi anlattınız bizi hiç kırmadan sabırla ve hoşgörüyle.
Sizden öğrendiğim okuduğum bilgileri birçok kişiyle paylaştım, anlatmaya çalıştım.
Anlayanlar oldu, deli saçması diyen imamlarda.

TÜRKİYE 4 BÜYÜK DEVLETTEN BİRİ OLACAK inşallah.
Ülkemizin sınırlarına sağlam duvarlar da ördük. Bir ara rahmetli dedem elime eliyle vurmuştu.
Dolu yağarken ”Ezanlar okuduk ayakta eller bağlı Allahu ekber… Şükürler olsun mahsul kurtuldu.
Namazlar kıldık, oruçlar tutuk, dualar, zikirler, efaller ettik. Azrail kapıda olsa geri çevirir dedik sağ devri yaptık.
”La ilahe illallah muhammeden rasulullah.” dedik en son iki aya askere gidiyorum inşallah. Allah şehitlik nasip eder mi bilmem.
Her şeyi yazmak mümkün değil elbette. Biraz uzun oldu kısa tutsam da rahat edemeyecektim sanırım. Güzel gözlerinizi yorup değerli vaktinizden aldığım için af edin.
Bu arada daha önce bahsetmiştim değerli eserlerinizi 4 ayrı kitapta topladım içindekiler kısımı kapaklar ve son düzenlemeleri yapıyorum inşallah. İnşallah daha çok kardeşimiz bu bilgilerden istifade edecek yaralara derman olacak yoldakilere rehber.

Yapmak istediğin zikir var mı diye sormuştunuz?
—Şu an için aklımda olan bir şey yok hocam siz nasıl uygun görürseniz öyle yapalım.
Hocam yapmış olduğum zikirler sırası ile aşağıdaki gibidir.
Ya latifun ya latif bi lutfikel hafiyyü bil kudretilletiy isteveytü biha alel arş.(41 gün)
Ela inne evliyaallahi la havfün allehum vela hum yahzenun(41 gün)
Allahümme ehated minel envari min külli canibin(41 gün)
Ya hayyul baki bi hayatil beka-i ve bi dul ömrü fil hayati(21 gün)

Rabbi zidniy ilmen ve fehmen(41 gün)

İnne rabbi latifun lime yeşa-u inne hu huvel âlimin hâkim(41 gün)

Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil aziym(41gun)

Ya veli ya varis (41 gün)

Rabbena atina min ledunke rahmeten ve heyyi lena min emrina raşeda (41 gün)

Ya daimul muvessiul mülke lima halaka min ataya fazlih(48 gun)

Sağ ayak üzerine oturup sağ ayak dikili olduğu halde sağ ayağı sağ el ile tutup bir kere fatiha bir kere elif lam mim sonra 1–3–5. Defa ya eyyuhellezine amenu… Okuma tamamlaninca sag el sag ayaktan kalkmadan secde halindeki gibi doğrularak sol ayağı sag ayak hizasına getirip 30 cm genişliğinde eşit hizada ayarlayıp diş bukeyi yay çizip işaret parmağı ile sag ayaktan sol ayak başparmağına gelir burda da uç ihlâs okunur ve efal tamamlanır.

Allahu veliyullezine amenu yuhricuhum minezzulumatı ilennur.(60 gun)
Amennerrasulu…
Ya daimul muvessiul mülke lima halaka min ataya fazlih.(104 gun)
ve
La ilahe illallah muhammeden resulullah.(47 gün)
Selam es selame
Hayırlı cumalar

CEVAP VER