İLAHİ ADALET / yazıya yorumdur

0
1517

Olağan üstü güzel bir yazı okudum. tesbitler çarpıcı, anlatım mükemmel.
Öncelikle kutlarım.
Yazınıza en az yazınız kadar uzun bir cevap yazmak isterdim. Yüreğinize su serpmek adına; aklınızı mutmain kılmak adına ancak bunun için yeterli zamanım yok.

Şu kadarını söyleyebilirim; göklerden ne tecelli ederse yeryüzü onunla nasiplenir. Göklerin tecellisi ise yeryüzünden yükselen dualarla, yapılan (fiiller) işlerledir.

Bir cinayet, bir cinayeti, ilahi adalet gereği yeniden tecelli ettirir. Bir zulüm en az yapılan ölçekte bir cezayı tetikler. İnsanlar bilerek bilmeyerek yaptıklarının tamamından sorumludur. Yalnız yaptıklarının değil söylediklerinin de karşılığını alacakları ilahi bir yapının, otomatik davranışıyla karşı karşıyadırlar.

Bütün bunlar Kur’an-ı kerim’de anlatılır ve mutlu bir gelecek için nasıl davranmamız gerektiği öğretilir. Tövbenin taşıdığı önem ve anlam bildirilir. Akşam olduğunda uykuya dalmadan önce yapılacak bir iç muhasebe ve istiğfar önerilir.
Kul hakkına tecavüz varsa helâlleşmek, özür dilemek gerektiği tembihlenir.

Bütün bunlar için insan, hayat bilgisi almış olmalı, ilmi hal denilen, dünya ve ahiret için zaruri bilgilerle donatılmış olması gerekir.

Hâlbuki bugünkü nesli inançlarından koparmak için özel müfredatlar uygulanmakta,
Türk milletini dininden, diyanetinden etmek için, özel parasal kaynaklar da dâhil her yol neredeyse üçyüz yıldır seferber edilmiştir. Dışarıdan gelmelerine gerek kalmayacak kadar içimizden hain yetiştirmişlerdir. Bunlara her gün, ay ve yılda binlerce gafil eklenmiştir.

Yıllar yılı iki cihanın bilgisiyle mücehhez ilahi kitap olan kuranı okuyanlar, camide hocanın anlattığını teyplerle evlerine taşıyanlar, eşlerine çocuklarına dinletmek suretiyle aydınlanmak isteyenler hapislere atılmıştır.

Milleti tarihinden, kültüründen koparmak, aslını asaletini unutturma çabaları iç ve dış kaynaklı sürdürülmüştür. Dışarıdan yapılan dolaylı saldırılara içeride uzantılar oluşturularak devam edilmiştir.

Bozulan ahlakla birlikte işlenen haramlar, bugünkü toplumu oluşturan fertlerin ahlaki açıdan işleye geldikleri suçlar, otomatik olarak ilahi adaleti bu günkü şekliyle bize yansımaktadır. İlahi adalet tecelli etmiştir.

Çözüm: Allah’a rağmen mutlu olunmadığını bileceğiz. Dinimize, aslımıza döneceğiz. Allahsız yöneticilere iktidar vermeyeceğiz. Kuranı okuyup, öğrenip, önerildiği şekliyle amel edeceğiz. Çocuklarımızı ahiret inancıyla yetiştireceğiz. vs. vs.

’’Nasılsanız öyle yönetilirsiniz’’ hadisini tefekkür edeceğiz. Bazılarımız günahların bedelinin ahiret hayatında çekileceği gerçeğini yanlış değerlendiriyor.

’Ahiret’ gelecek, sonra anlamındadır. Yarın da bugüne göre ahirettir. Bu gün cinayet işleyenin yarın tutuklandığını görmüyor muyuz? Bu gün çaldıysan yarın çalacaklar demektir. ‘’Çaldıysan çalacaklar, senden de alacaklar.’’
Bazılarının geç yakalanmasından dolayı cezasını çekmediğini zanneden yarım akıllılar var. Çektiğimizi burada çekecek, kalanını ise ahirete taşıyacağız, şeklinde anlamak gerekir. ’Kısas kıyamete kalmaz’ atalar sözünü iyi öğrenmeli, öğretmeliyiz.2006

CEVAP VER