Kemalce Mektuplar (05) Allah kuldan ayrı değildir

2
1898

Kemalce Mektuplar (05) Allah kuldan ayrı değildir
Kemalce ( 12.28.2011 )
———————————————
Hoca Selam Aleyküm
Yazılarınızı ilk okumaya başladığım günlerde sağ ayakta okunacak esmalar çok dikkatimi çekmişti. 1. hafta ene hayyün ene muhyün… 2. hafta ene hayyül baki ene azizün… Esmalarını sağ ayak efaliyle okumuşlum.

Daha sonra sizin tavsiyeniz üzerine sağ ayakta okumayı bırakıp sadece Ya Latif ün Ya Latif… Arınma duasını okuyorum.

Hocam hayatımda hiç bir zikir beni sağ ayak başparmağında yapılan zikir kadar etkilemedi. Ruh dünyam ve kişiliğim değişti. Vakit namazlarının ardından en fazla 5 dakikamı alacak bir zaman diliminde bu zikirleri çekmeye çalışmıştım. Çok kısa sürede etkisini gösterdi.

Hocam sağ ayak zikrini bırakınca etkisi de gitmeye başladı. O günleri arar oldum. Mutlaka Yaratıcı uzaklarda değil hemen yanımızda, bize bizden daha yakın, işte bunu anlamanın en iyi yolu sağ ayak zikri.

Hocam size sormak istediğim birkaç konu var.
Olumlu esmalar “ene veya ya” takısıyla çekiliyor, olumsuz olanlar ” la ” takısıyla çekiliyor.
Yine yazınızın bir bölümünde örneğin “ene alimün” ben âlimim , “ene azizün” ben azizim demek olduğunu yazmışsınız. Allah’ın sıfatlarını ene takısıyla anmak şirk olmaz değil mi? Kişisel terbiye için Allah ın sıfatlarından faydalanmak asıl niyet sanırım.
Hocam yine Sol ayak başparmağında okunacak esmalar kısmını da iyice okudum.
Vakit namazlarından sonra önce sağ sonrada sol ayak başparmağında esma zikri yapabilir miyiz?
Hayatımdaki bazı olumsuzları def etmek için sol ayakta zikir yapabilir miyim?
Bu konudaki esma tertipleri geniş olarak belirtilmiş.
Hocam sanıyorum ben sigaradan bile bu zikirle kurtulabilirim.

Zikir için en uygun olanı 5 li zikir mi yoksa 2 veya 3 lü olsa daha mı uygun olur.

Selam ve dua ile

Tarih:28 Aralık 2011 Çarşamba 14:59:50
RE: Sağ ayakta okunacak esmalar

Aleyküm selam Kemalce kardeşim.

Allah’ın cc. selamı Efendimizden başlamak üzere gelmiş geçmiş müminler ile yaşayan her canlının ve sizin üzerinize olsun…

Zikir semavi dinlerin özüdür… Şahadet getirmek zikirdir. Namaz, oruç, zekât ve diğer bütün farzlar zaruri zikirlerdir.

Dinin farzları ve haramları, bildiğiniz gibi aklı başında olan herkese, çocuklardan başlayarak delilik sınırına kadar bütün insanları kapsar. Hitap edilen kesim bu derecede yaygın olunca yükümlülüklerin her bakımdan en aza indirgenmesi, şartların gereğidir… Ancak bu başlangıç içindir.

Hedefi ve yetenekleri yüksek olanlar farz ve sünnetlerle yetinmemeli, nafilelerle hakk’a yaklaşmalılar. Ayrıca hayat içinde çeşitli alanlarda aşırı sorunlarla karşılaşanlar ile ileri derecede hedeflere ulaşmak isteyenler, zikir yoluyla sorunlarını çözebilir, hedeflerine giden yolda Allah cc. sıfatlarından yardım talep edebilirler.

Örneğin; hasta olanlar şifa ayetlerini zikreder, rızık darlığı çekenler ’’Allahümmerzukna ente hayrun razıkın’’ gibi tertiplerle yahut zenginliğe nimete veya rızka dair esmaları zikrederek yardım talep ederler.’’Talebena vecedena-siz talep edersiniz biz icabet ederiz’’ kuralı, doğuştan kısıtlı tecelli eden her esma için, zikirle yardım dileyin demektir.

Duanın sistemli halidir zikir. Bir defa söyleyip geçmek yerine Allah’tan ihtiyacımızı devamlı ve uzun süreli zikirlerle istemeliyiz. Birçok hak yolun yolcuları, zikirlerin en az 21 gün yapılması gerektiğini, mümkünse kırk günden önce bırakılmamasını önerirler. Kısaca zikir konusu günümüz insanının gündeminde yok gibidir maalesef.
Zikir, bilinen yanıyla sadece sağ el sağ diz üzerinde veya kalp üzerinde olarak tespihle yapılmaktadır.
İnsan vücudu hikmet kimyasıdır. Her organımız kâinatta bir şeyleri temsil ederken, dünya ve ahirete dair bazı mertebelerinde temsil yeridir.

Sol elle zikir çekmek yasaktır. Çünkü Allah’ın ulviyet celalini temsil eder. Okunanlar celalde tecelli eder. Sol ayak ise rububiyet celalıdır. Orada ancak belirli esmalar, belirli disiplin içinde okunur.

Sağ el ulviyet cemalı, sağ ayak rububiyet cemalı temsil eder. Oralarda okunacak olanları da ilim irfan sahipleri kuranı kerimin rehberliğinde tespit etmişlerdir. Vücudun hemen her azasının hareketleri (efali) vardır ve her hareketin hakikatte bir işlevi olduğu gibi hikmette de bir hikmeti vardır…

Neyin nerede nasıl ve ne zaman okunacağını bilmenin adı marifetullahtır.
Birçok kaynakta bu bilgiler üstü kapalı anlatılmıştır. Bu alandaki en büyük yanlış ’’Esma el hüsna ’’ ile kast edilenin yanlış anlaşılmasıdır.
Esma el hüsna demek, güzel isimler demektir. ”Mademki Allah’ın cc. ismidir, öyleyse 99 u da güzeldir” diyenler çıkmış, bu yanlış maalesef basit mantıkla yaygın olarak kabul görmüştür. Hayatın bütünü için doğru olan bu ifade, özele indirgenince en büyük hatadır. Zamanlamadan yoksun bir ifadedir.
Ölüm yaşlıya, işlevini tamamlayana nimettir. Genç için yazıktır, zulümdür… Hayatın devamı ve kemalı için çaba harcamak esas hedef olduğu halde kahhar, mümit, kabz, cebr, mudil vb esmaları zikretmek büyük hatadır,zulümdür. Çünkü ne söylerseniz o sizde tecelli edecektir. Bu gerçekten yola çıkarak bahse konu esmalar ehli tarafından düzenlenmiş, tavsiye edilmiştir.
Beş esma bir arada okunur. Beşten daha azı da birlikte okunur. Ancak beş esmadan  ziyadesini bir arada okumayın denilmiştir. Buna delil olarak ta ayetel kürsi de beş esma bir aradadır, denilmiş. Ve tecrübe ile beşten ziyade okunması halinde tecellinin celalden olduğu bildirilmiştir.

Önce sağ ayakta sonra sol ayakta zikir yapmayın. Acele etmeyin. Sağ ayakta okunması gerekenleri 21 er gün beşerli olarak okuyun… İleride aynı işlemi sol ayakta yapın. Ama her şeyden önce şu anda okuduğunuzu kırk güne tamamlayın. inşaallah tecellisini bir görün. Sonra ihtiyacınıza göre bir yeni zikir daha tavsiye edelim. Belli bir tecrübeye ulaşın sonra kendiniz ne okuyacağınıza karar verir seviyeye gelirsiniz.

Kul Allah’tan Allah kuldan ayrı değildir. Allah her yarattığına şah damarından daha yakındır. O nedenle ben âlimim desen de Allah âlimdir desen de aynı şeyi söylemiş olursun. Zikirin amacı pasif yeteneklerimizi açığa çıkarmaktır. Âdem en kâmil bir şekilde yaratılmıştır.’’Biz âdemi Ahsen-i takvim ile yarattık’’ ayetinin anlamı budur. O nedenle insan Allah’ın bütün esmalarının muhatabıdır.
Ön planda tecelli etmiş, zahirde olanlar nefsimiz dediğimiz kişiliğimizi oluşturan esmalardır. Batında,geri palanda kalanlarını zikirle zahire çıkarabiliriz.

İşin başında rehbersiz gidenleri celalın tuzağına düşmekten kimse kurtaramaz.
Allah’ın cemalı celalı ile perdelidir. Hem de 72 bin perde olduğu söylenir. Size tavsiye ettiğimiz zikir işin alfabesidir. Önünüz aydınlanacak, kalbiniz uyanacak, aklınız arınacak, imanınız kuvvet bulacak, aşk başlayacak, ardınca gelecek daha güzel gelecek.

Acele etmeyiniz lütfen. Hikmette aceleye yer yoktur. Bu yolun en büyük tuzakları acele,cehalet ile yorgunluk üzerine kurulmuştur.

Selam ve dua ile. (devam edecek)

Not :Bu ek 23 10 2017 de eklenmiştir. Bir öğrencimizin yaşadıklarından küçük bir bölümdür..

<-hocam hayırlı geceler.. 2 gün önce yatsı namazımı kılıp yatmıştım, uyudum mu uyanık mıyım tam bilemiyorum.
Bir flaş çakması gibi bir aydınlık oldu ve flaşın hemen önünde yuvarlak boya ile yapılmış benim yüz suretim belirdi. bu arada yine ben, kendimi sağ yanıma yatmış bir şekilde, arkadan yüksek bir yerden, kendimi de görüyorum bir ses: ”neyi arıyorsun? sen ihlas suresini okumadın mı? ben senim, sen de ben, benden başka bir şey yok” dedi.
Ben. ”peki bu kalabalık ne? diye düşündüm.
O ses tekrar, ”sen bakarsan var, bakmazsan bir şey yok” dedi. Ve ben bazı şeyleri anladığımı düşündüm.
Aşağı baktığımda, uçsuz bucaksız derin bir karanlık vardı . saygılar hocam nedir bu?

Hacı Ali
-selam es selame …harika şeyler yaşamışsın, rabbimiz seninle konuşmuş.bu yazdıklarını tekrar tekrar okuyarak rabbimizi anlamaya çalışmalısın.çok yüksek bir mertebedesin..maşaallah barikallah. rabbimiz herkesle bu kadar açık konuşmaz..gördüğün rüya değil idi.uyanıktın.keşif yaşadın..selam es selame>

2 YORUMLAR

 1. Selamün aleyküm hocam
  Daha öncede bir kaç defa yazdım.
  Yine cvp verirseniz beni çok mutlu edersiniz.
  Rüyamda üç tane normalden çok daha büyük kediler vardı, biri Doğum yapıyordu ama çok ürkütücüydü korkudan uyandım. Sonrasında sol el orta parmağımın ucu delik ve içinden iki tane küçük kurtçuklar çıktı. Ben bir tane daha var desemde delik yada yara bi anda kapandı.
  Bana rüyamı yorumlayabilirmisiniz.

  • selam es selame ..rüyada kedi çok anlama gelmekle beraber en belirgin olanı HİZMETÇİ demektir.maddi yahut manevi hizmet eden demektir.
   sol el orta pağmanınızdaki kurtçuklar ise sizin mutluluğunuza engel olan iki ceza meleği sizden bir şekilde uzaklaşmış.belki günahınızın bedelini ödediniz belki tövbe ettiniz bve infaz süreniz birtti.bundan böyle hayattan haz alabilirsiniz..
   insanlar tövbe etmenin değerini bilselerdi günde yüz kere istiğfar eder en az iki rekat tövbe namazı kılarlardı.bu namaz sırasında aklına gelen her bir suç için ayrı ayrı tövbe edimesi gerekir.selam es selame

CEVAP VER