Ne anlatayım Nasıl anlatayım

2
462

Ne anlatayım Nasıl anlatayım

Selam es seleme can hocam; ne anlatayım, nasıl anlatayım, bilmiyorum ki. Size ilk yazımı hazırladığım zamanlar rüyalarım artmıştı. Sonraki Rüyamda tahta bir kapıdan içeri girdim. Yürümüyordum. Havada uçuyorum, süzülüyorum gibi, her yer mermerdendi. Önümde merdivenler vardı. Ordan çıkmak yerine süzülerek yukarı çıktım. Aslında çok da hoşuma gitmeyen ismi Cemalettin olan birinden, hemen merdivenlerin üzerinde, biraz ilerisinde iken yerler ve duvarlar tahtaydı. Alt katta ise duvarlar ve taban mermerdendi. Merdivenden çıkar gibi süzülürken gemi kamarası mı burası, neresi ki diyordum. Daha sonra gerçek hayattan tanıdığım belletmen hocam çetin ki çok sert mizaçlı olmasına rağmen güler yüzlü biriydi. O rahiym gülüşüyle bana doğru gelerek bir imza föyü açtı. İki taraflı ona yaklaşırken, iki tarafında da beyaz kâğıt vardı. Aynı restoran önlerinde menü açanlar gibi. O an yazı yok diyerek üzülmüştüm ama beraatım olduğunun idrakını varınca sevinçle sağ tarafıma yönelip boynuna sarıldığımı hatırlıyorum. Yönelirken bile idrakindeyim hocam. Sağdan mı soldan mı sarılsam diye. Daha sonra föyü elime aldım ve kapatıp sol koltuk altıma defter sıkıştırır gibi sıkıştırarak devam ettim. Dışı siyah deri kaplı bir imza föyü idi. Siyah diye üzülmüştüm o an. Sonra yine süzülerek merdivenlerden inip tahta kapıdan dışarı çıktım. Alt tarafta salon şeklindeki odada duvarların süt beyazı mermer olmasını diledim, öyle olmamasına biraz üzülmüştüm. Mermerlerin geneli beyaz ama tek renkte, gölgeli bir beyazdı. Gölgemsi beyaz mı derler, nasıl derler, bilemedim. Boynumu eğip peki diyerek tahta kapıdan çıktığımı hatırlıyorum.

Rüyamı hocam 25 Şubat sıraları görmüştüm. Hocam Messenger’dan yazıyı gönderdiğim sırada bir kıssa çıkmıştı önüme. Hızır ve Allah dostu bir kulun kıssası;

Camide yan yana cuma vakti namaz için beraberken uyuklayan kula Hızır ‘’kalk abdestin bozulacak n’apıyorsun’’ diyerek adamcağızı dürttüğünde cevaben; Hızır, çok karıştırma… Şimdi senin burada Hazır olduğunu söylersem saçının telini koymazlar, deyivermiş.

Hızır Allah’a dua edip bu kulun, Allah’ı seven kullar listesinde bulunmadığını, kimliğini nasıl bildiğine, hakkında yorum yaptığına anlam verememiş. Sonrasında yine nida ile Hızır’a; ‘’Hızır kulum, sendeki listede Allah’ı seven kulların adı var, oysa o kul benim sevdiklerimdendir. Ben sevdiklerimi hiç kimseyle paylaşmam. ‘’ gibi bir nida gelmiş.

Hızır durumu anlamış, kimliği açığa çıkmadığı için şükretmiş. Çok değerli can hocam, inanın size ilk mesajı gönderdiğimde bu hal ve niyetinde idim. Allah’ın sevdiği kullar arasında olmak hedefim vardı, kimseyle paylaşmadığı kullar arasında olabilmek istiyordum.

Hocam insan rabbiyle dertleşip, danıştığı şeyleri nasıl olur da bir başkasına gönderir ki diyerek vehim geliyordu. Bir iki hafta öncesi yine her şeyimi anlatan bir yazı yazmış, tüm açıklığı ile size göndermeye niyet etmiştim. Ama gelin görün ki ertesi gün kedileri besleyen miskin biri ile karşılaşmıştım. Uzaktan da merhabalaştığım için oturup bir müddet konuşmuş idik. O kuran okumayı bilmiyordu. Biraz dert yanıyordu ama merhametinden dükkân artıklarını toplayıp kedileri besliyordu. Havalarda soğuyunca içlenmişti adamcağız. ‘’kediler üşüyor bu insanlar ahireti düşünmüyorlar mı? Söz verdiler kalubelada ‘’, diye kızıyordu. Devamlı kediler üşüyor, onlara gel gel yapıp n’apıyorsun, canlı onlarda diyerek yanımızdaki çocuklara da kızıyordu. O sıra bana dönüp ‘’unuttu bu insanlar allah’a verdikleri sözleri’’ diye beni fırçaladı. Allah’a, rabbime nice sözler vermiştik, ağzımızdan çıkan onca şey, bir söz olarak geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyor. Sadece farkında olan çok az bir kesim var. Bihaber çoğumuz. Bunun farkındayım, idrakindeyim hocam, yaşayarak öğretti rabbim. Sonra bu cahille bile eğitiyor be hey abdal seni allah, deyip yine göndermemiştim yazımı…                                                                                Her şeyde bir hayır vardır hocam, rabbimin hikmet dili öyle bir şey ki; başımıza gelmedi diye üzüldüğümüz şeylerin, kabul olunmayan onlarca duamızın altında, bizi nelerden koruduğunun farkında bile değiliz. Hocam zikre meraklı biri olmama rağmen sizden önce hiç düzenli bir zikr hayatım olmadı. Ama evde annem çocukken kadiri tarikatından aldığı okumaları yapardı kendince, ablam da Nakşi olan çarşamba cemaatinden zikirler çekiyor. Zikir çekenlere uzak bir yaşantımda olmadı diyebilirim.

Hocam şu an eskiye nazaran daha rahatım süfliler konusunda… ‘selamünkavlemmirrabbirrahiym’ zikrine devam ediyorum.                                                                                                                                                           Niyetimi de ‘’Allah’ım okumağım esmâların ve yapacağım efâllerin sırrı Mucibince zatımı ve sıfatımı korumanı niyet ve talep ederim, arşı aladan mucip sıfatınla dua ve dileklerimi kabul buyur’ ’dedikten sonra istimdat ya resulullah istimdat ya Habibullah istimdat ya ehli beyti güzin istimdat ashap-ı kiram istimdat cümle-i ruhaniyat diyerek 9 ar kere subhanallahuvebihamdihi subhanallahül azim estağfirullah dedikten sonra salavat okuyor, ardına da zikrime başlıyorum. Sonda da salavat ile bitiriyorum.’’

İnternetten ilk zamanlarımda bulduğum ‘’Allah’u latifun bi ibadihi, yerzügu meyyeşeeü ve hüvel gaviyyül aziz’’ zikri vardı. Farzlardan sonra 9 kere okurdum, sabah ve akşam namazlarında. Sanırım süfliler bu zikirden geldi. Bir de haftalık, cuma günleri, mübarek bir saatte künfeyekûn duası şeklinde Yasin suresinin son iki ayeti ve aralarında da faziletli birçok ayet ve surenin olduğu bir kaç sayfalık kuran ayetlerinden okuma vardı, bunları yapıyordum. Sonunda da niyet alıp niyetimi ediyordum. Hocam hiç bir zaman bedduaya girmedim. Sadece rabbimden hayırlısı yerine, iyisini, güzellerini, lütfundan kereminden hayırlı olanlarını diledim. Size, ailenize, Zülfikarlara, keşifleri, ilimleri, korunmaları için dua ettim hep. Sadece rabbül âleminin isteğine mugayir mi diye hep içimden bir hoşnutsuzluk oldu. Çünkü bir şeyi kul zorla ister, vermeme durumu olsa bile ayetlerin hürmetine verilir. Bu böyle ilk elden çok çok yaşadım. Lakin birçok dileğimizin yerine gelmesi hayatta yaşam amacınızı değiştiriyor, geçmişi gelecekten ayıramıyor ve de insanların yaşantısı sizde bir alakadardık uyandırmıyor, zaman içinde. İçlerinde bulundukları hal ile hüsranda olduklarını tahayyül edebiliyorsunuz.

Bir de hocam ‘ şehidallahu, inneddine indallahil islam… gulillahumme melikel mülki.. Lekad ceeküm rasülüm min… ’ ayetiler var namaz tembihatına başlamadan, sürekli tekrar olarak değil de bir kere okunup geçilen (Ayetel kürsü okur gibi ) ayetlerdi. Ama zikir edinmek yerine farzlar sonrası bir kere okudum hep. Sonra namaz tespih atı.

Hocam hakkınızı helal edin, yaşadığım tecellileri anlatmaya kalksam burada sayfalar dolusu yazı çıkar. Rabbimin lütfu keremi, şunu söyleyebilirim, namaz kılarken hafif perde açılır gibi açılıp bana baktığınızı, göğsümle görür gibi olurum. O an içime, ilk önce sanırım bu şekilde gizliden Zülfikarlara dua edenleri rabbimden görme talebinde bulunduğunuzu, rabbimin de Lütfü diye diye düşünürdüm. Sizin yüzünüzü baktığım yerde değil de gönlümde görür gibi oldum. Sonra kalbimden, celalde olanları görmek istediğiniz geçti. Hüzünlendim, sizi nasıl zora soktuğumu bulmak için çabaladım. Celale nasıl düştüğümü anlamaya çalıştım hep. Aklıma sigarayı kendi kendinize, bırakmanızı istememden başka hiç bir şey gelmedi. Bir türlü akıl erdiremedim, bulamadım. Yalnız sağ devri ve Latif zikri olmasa şu an nerelerde olurdum bilmiyorum. Bu kula zikri tanıttığınız, sevdirdiğiniz, daha doğrusu allah’a giden yolun zikir yolundan geçtiğini öğrettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah sizden razı olsun bir kere değil binlerce kere, Hizbullah’a komşu eylesin.

-Azizem SELAMÜNKAVLEMMİRRABBİRRAHİYM ayetini zikretmeye devam et lütfen. Gelişmeleri de yaz. Başka zikir ekleme. salavat ve istiğfara devam et. <Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler.>Selam es selame

2 YORUMLAR

  1. Selam aleyküm es seleme cumanız mübarek olsun hocam sizi uzun zamandır takip eden bir kardeşinizim geçen gün gördügüm bir rüyayı sizinle paylaşmak istiyorum.Rüyamda yatakta yatarken gece vakti idi birden sol tarafta bir imam gördüm başında beyaz bir sarık bıyıklı sakalı tıraşlı etrafa ince uzun bir şekilde un serperek gidiyordu bana dediki üzerine 60 gulHuvAllah okudum 1 aya kadar iyileşeceksin anlamında bir şey söyledi 60 ihlas suresinin hikmeti nedir

CEVAP VER