Nefis, Allah’ın nefsidir

9
364
Nefis, Allah’ın nefsidir
5 (100%) 5 votes

Hocam, selam es selame. Bir şey soracaktım. Ben merak ettim de. Hocam şimdi bizim nefsimiz dediğimiz, hani Allah’ın nefsi ya. Yani nefis onun, bizim değil, diğer herşey gibi. Ama bir de kullukta şöyle bir yön var, nefis kötü olanı ister, uymamalıyız, o nefse diye. Yani nefis kötülenir hani hep. Nefis kötülük emreder, şeklinde. Şimdi mademki nefis Allah’a ait, o zaman nasıl yanlışı ister. Bunu anlamama yardımcı olur musunuz?

-Yanlış dediklerimiz öteki Allah’ın icatları mı? Celal esmaları da onun değil mi. Kişinin kötü tarafından sakınmak gibi düşün. Nefis eksiklidir. Kemali buluncaya kadar yanlışlar, hatalar yapar. Eksikli olan bütüne karşı cahildir, eğitilmelidir. Nefis eğitilince en güzeli ister. Eğitilince ateşle su arasındaki, kadınla erkek arasındaki, iyi ile kötü arasındaki, çirkin ile güzel arasındaki farkları fark eder. Maddi manevi kanunlara uyar, canını yakmaz olur. Değil mi. Selam es selame

*O zaman nefis, celali mi temsil ediyor sadece, ruh ise cemali mi temsil eder. Doğru mu anladım hocam?

-Ruh kemali temsil eder. O eksiklerden münezzehtir. İyiyi kötüyü birlikte temsil eder. Kötülükten razı değildir. Ancak kötülük dediğin görecelidir. Vakti gelir, iyilikle kötülük dediğimiz taban tabana yer değiştirir. Adam öldürmek en kötü şeydir. Savaş sırasında ise en güzel iştir. Nefsi müdafaada can kurtarır.

*Cemali temsil eden kalp mi?

-Cemal kemalden bir bölümdür.

*Yani nefis hem celali hem cemali temsil ediyor, asıl itibariyle. Nefsin özü cemal.

-Elbette. Nefsin de kemali eğitimle sağlanır, esası kemaldedir. Ama nefis cehaleti nedeniyle iyiyi güzeli seçmekte zorlanır… Kaportasına bakıp eş seçmek gibi saçmalıklar yapar. Bir ay sonra ayıkır ki seçtiği eş kendisine asla uymuyor, hatta tahammül edemeyeceği bir kişiliği vardır. Nefis kemale ermeden, ruh ile senkronize olmadan, yani Allah’a ulaşmadan hep eksikli kalır.

*Yani Allah’ın celali yönü, yalnız celali enerjisi bize zarar veren oluyor, eğer cemalle dengelenmezse, eğitilmezse… Anladım sanırım.

-Selam es selame

*Allah razı olsun hocam. Selam es selame.

Konuşma Sonu

9 YORUMLAR

  1. Selamın aleyküm hocam
    Rüyamda uzakdoğuda bir çeltik tarlası gibi yerdeyim önde biraz büyük sulama kanalı var içinde su yok tabanı hasır döşeli gibi hemen yanında büyük bir dere var geriden bakınca çok hızlı akıyor derenin üzerine eğilmiş bir ağaç var ona dayanıp suya bakıyorum o hızlı akan su birden durgunlasıyor koyu yeşil renkli ben geri çekilince yine hızlı akmaya başlıyor ve korkuyorum suya düşersem çıkamam diye ağaca dayanıp bakınca sakin sakin aktığını görüyorum.

CEVAP VER