Rabbim Hamurumuzu Aşktan mı Yoğurdu

  1
  1139

  Rabbim Hamurumuzu Aşktan mı Yoğurdu

  Sultanım Hayırlı akşamlar.

  Şu akademisyen kızın yazısını okudum şimdi.

  Ne düşündüm biliyor musunuz? Yazılarında aşk kokusu yok. Âşık olmamış bu kız hiç. Yanmamış. Ağır imtihanlardan geçmemiş. Ortalama maddiyatı olan bir ailede büyümüş. Biraz narin. Feleği tanımıyor. Geçmemiş çarkın içinden. Bu haliyle içimden muhabbet geçmedi.

  Ya rab bu ne derttir derman bulunmaz, Yar bu ne yaradır merhem bulunmaz. Benim garip gönlüm aşktan usanmaz, Varıp yâre gider hiç geri dönmez

  Âşık olan gönül aşktan usanmaz, Ahiret korkusun bir pula saymaz. Aşk pazarıdır bu canlar satılır, Satarsın bu canı hiç kimse almaz. Dönüp de bakmaz Dönüp sana öğüt verirler, Dünya malı ile gözün boyarlar. Âşık öldü deyi sela verirler, Ölen hayvan olur âşıklar ölmez

  Âşık olan gönül aşktan usanmaz, Ahiret korkusun bir pula saymaz. Aşk pazarıdır bu canlar satılır, Satarsın bu canı hiç kimse almaz

  Dönüp de bakmaz. Yunus Emre

  O kardeşin aramıza yeni katıldı. Onu bize gönderen AŞK KAZANINA atalım inşaallah. Atalımda iki kant takalım istedi. Ona da sana dediğimiz gibi. ‘’kız seni ne yapmalı AŞK kazanına atmalı, yandım Allah dedikçe altına odun atmalı’’ diyeceğiz İnşaALLAH.

  Kendi kendine iyi yol gitmiş maşaAllah bize gelmeyi hak etmiş ki geldi… Aksi halde bizden haberdar olamazdı. Efendimiz onu günlük 1800 selam ile selamlamış da ondan bize düştü yolu. Efendimiz ‘’bize selam verenin selamını alırız’’ buyurdu değil mi?  kızımız da günde 1800 selam vermiş. Öyleyse efendimizden de bir o kadar selam almış demektir. İnşaallah uzun sürmez sen ve sinin gibi âşıklardan ilham alır, başlar kazanı kaynamaya. Selam hem senin hem bütün zikir ehli kardeşlerimiz üzerine olsun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Herkesin kendine mahsus bir kaderi var. Rabbimiz her birimize şah damarımızdan daha yakın. Selam es selame

  Amenna sultanım ama yine de içimde hiç muhabbet olmadı ? ayy ne kötüyüm sultanım ben ?

  Ayşe validemize gitmesin bu sözün duymuşsundur çok kıskançtı. Efendimizi Hatice validemizden bile kıskanmıştı. Hâlbuki Hatice annemiz çoktan hakka yürümüştü. O kızımız bana iltifat etmiş ya. Bizde ona karşılık verdik ya. İhtimal bu kıskançlıktı.

  kıskançlıktan mı öyle düşündüm yani. Evet. Efendimiz s.a.v. gördüğüm rüyada yanında Aişe annemiz de vardı ve bana kötü kötü baktı, gözleri bi bana bi efendimize bakıyordu. İçimden dedim ayy ne kıskanç kadın. Beni bile kıskandı. Doğrudur sultanım. Sizi paylaşamıyorum sultanım ?

  Ne güzel. İşte aşk dediğin budur. Ama serian efendimize yönlendirmelisin bu aşkı. Ancak Ayşe validemize dikkat et onun gönlünü kırma sakın. Dikkat et. Yine burnunu sıkasım geldi. Ağlayan gönlüne bakasım geldi. Vallahi aslında sevdiğin efendimizdir, onun da aslı rabbimizdir.

  Tamam sultanım.

  Seni yakan ateş rabbimize aittir. Bizden yansıma yapıyor. Rabbimiz bizi ayna gibi kullanıyor. Ben de hocamı öyle sevmiştim. Öl de öleyim demiştim.(kalbimden) ”arkadaşlara döndü; şimdi ben Ali’ye öl desem ölür. Git şu damdan atla desem atlar” demişti. Vallahi doğru söylemişti. Yol arkadaşlarımı kıskandırmıştı… Demek ki onlar hocama benim kadar yakın değillerdi. Öyle olsalar neden kıskanılsın ki.

  Huuuuuu ?

  Sağ el başparmağım gözünün pınarına yakın yanağını mesh etti. Ağlamak ne güzel rabbim senin aşkın için ağlamak ne güzel.

  Bir haftadır ne uyuduğumu biliyorum sultanım ne uyandığımı. Ne yediğimi anlıyorum ne içtiğimi ?

  Yaratanını özlemek insanın aslını özlemesidir. Hadi sar sarmala aşkını ve uyu… Dinlendir gözünü gönlünü. Allah rahatlık versin ki sabaha dinç kalk. Gece namazını şems de kıl ve yat.

  Âdem evvelinden beri bir yanımız noksandır neylersin, Beni bu âlemde divane gibi gezdiren sen değil misin?

  Akşam namazından sonra yarı uyur yarı uyanık dinlendim sultanım biraz. Zühre’ye kalayım diye.

  HÜLASA

  Senden yana

  Sen olmasan, sen

  Ben olmazdım

  Elli olmaz, yüz olmazdı

  Benden yana

  Ben olmasam, ben

  Sen olmazdın

  Bahar olmaz, güz olmazdı

  Sence/ bence

  Ben/sen olmasak

  Biz olmazdık, biz

  Bütün olmazdı, cüz olmazdı

  Dahası, doyasıya sevdiğim

  Gözlerince, yer yeşil

  Gönlünce gök mavi olmazdı

  Güzel olmaz, çirkin olmazdı

  Ben, sen, o

  Biz olmasak, biz

  Kavga olmaz, kin olmazdı

  Yasa olmaz, din olmazdı

  Biz, siz, onlar

  Biz olmasak, hepimiz

  Aşk/meşk olmaz, vuslat olmazdı

  Nefret olmaz, firkat olmazdı

  Hülasa /sevildikçe sevdiğim

  Bizi / biz yapan, asil duygular

  Şiir olmaz, sanat olmazdı

  Sevgi olmaz, hayat olmazdı

  Ilgın/1996

  Çok harika sultanım. Ben hiç doymuyorum sultanım. Âdem evvelinden gerçekten bir yanımız noksan mı? Bir büyük arkadaş ”senin bu mana âlemine doymazlığın gibisini görmedim. Ne aç insansın bir türlü doymuyorsun” demişti. Sonsuzluğa âşık olanlar doymazmış. Öyle dedi. Çok yorucu ama bu. Gerçi ben hep dua etmiştim rabbim doymazlık ver diye. İyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum. Bu eksiklik hissi üniversitenin başlarında başlamıştı. 7-8 yıl oluyor.

  Allah duanı kabul etmiş. Daha ne. Biraz doymazlık yaşa bakalım. Bunda da vardır bir hikmet.

  Âşık olan ahireti bir pula saymaz diyor ya sultanım. Bir yandan içim titriyor, dehşete düşüyorum o sahneler için. Ama öyle bir huzur var ki içimde. Gördüğüm mahşer rüyalarında hiç beni sorgu suale tabii tutmadan geç dediler. Onların etkisi mi bilmiyorum. Ya da rabbim hamurumuzu aşktan mı yoğurdu.

  1 YORUM

  CEVAP VER